Therasuit terapija

Začetek Therasuit  metode sega v sedemdeseta leta, ko so začeli astronavti v Rusiji uporabljati posebno oblačilo, da bi preprečili izgubljanje mišične moči zaradi breztežnosti.  Po tem oblačilu je metoda dobila ime.Therasuit  metoda je namenjena predvsem otrokom in mladostnikom s težavami v gibanju, najpogosteje pa se uporablja pri otrocih s cerebralno paralizo. Temelji na novih spoznanjih o tem, kako je mogoče zvečati mišično moč , razteznost mišic, povečat gibljivost  in spodbujati učenje pravilnih gibalnih vzorcev. To je nov kamenček v mozaiku različnih terapevtskih pristopov, pomoči  pri otroku  z motnjami v gibalnem razvoju.Terapijo sestavljajo trije sklopi obravnav. Prvi  vključuje suspenzijske  vaje. S pomočjo pasov , vrvi, uteži in s posebnimi  škripci  lahko krepimo posamezne mišice, ki so pomembne za izvajanje pravilnih gibalnih vzorcev in ohranjanje dobre drže. Drugi so pajkove vaje. Ime so dobile po elastičnih vrveh in posebnih pasovih, ki se od otroka napenjajo po terapevtski mreži in omogočajo, da se lahko otrok postavi v katerikoli položaj, tudi tistega, ki ga sam ne zmore. Lahko sedi, se dviguje , se plazi, kobaca, se ziblje, stoji, hodi…Svoboda gibanja in občutek, da otrok nekaj zmore sam, ga napolnjuje z neizmerno srečo in radostjo.Tretji sklop obravnave predstavlja  terapevtska obleka. Zasnovala jo je Dr. Siemeonova.  Obleka deluje na telo podobno kot pajkove vaje. Posamezni deli oblačila so povezani z elastičnimi vrvicami. Napenjanje le teh že predstavlja korekcijo slabega vzorca drže. Obleka otroku olajša gibanje in hojo.S pomočjo Therasuit tehnike terapevti pričakujemo povečanje mišične moči, gibljivosti in izboljšanje mišičnega tonusa. Učinki terapije se kažejo tudi na področju ravnotežja, spretnosti, občutenja lastnega telesa v prostoru.Napredek otroka ni vedno samostojna hoja. Za nekatere otroke je napredek ostati gibljiv, doseči boljšo kontrolo telesa, občutenje lastnega telesa v prostoru in samostojnega gibanja brez pomoči odraslih … Vsaka malenkost šteje. Nobena terapija ni čudežna in vsak otrok ima svoje meje. Uspeh je, doseči jih.

Več informacij na: